menu
Powrót

Aktualności

Ważne zmiany w programie gwarancyjnym „Czyste Powietrze”

„Czyste Powietrze” to program dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych na wymianę źródeł ciepła lub termomodernizację. Jeśli nie mają oni wystarczających środków, mogą zaciągnąć kredyt i skorzystać z zabezpieczenia w formie gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego. Od teraz możliwości finansowania w ,,Czystym Powietrzu” będą większe, ponieważ zwiększyły się kwoty kredytu oraz gwarancji, która może go zabezpieczyć.

BGK zwiększa kwotę gwarancji do 120 tys. zł, a także kwotę kredytu, który może zostać nią zabezpieczony - od teraz jego maksymalna wartość wynosi 150 tys. zł (wcześniej było to 100 tys. zł). Jednocześnie można skorzystać z dotacji, której udziela NFOŚiGW. Jest ona przeznaczana na częściową spłatę kapitału kredytu, który można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat.

Jako polski bank rozwoju dbamy o społeczeństwo i środowisko. Poprzez kredyty i gwarancje na realizację przedsięwzięć zgodnych z Programem ,,Czyste Powietrze”, we współpracy z NFOŚiGW walczymy ze smogiem. Dzięki gwarancjom pomagamy gospodarstwom zaoszczędzić na wydatkach związanych z ogrzewaniem domu – mówi Mateusz Olszak, dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń BGK.

Gwarancjami Czyste Powietrze na nowych zasadach, które obowiązują od 4 stycznia 2023 r., mogą być objęte kredyty udzielane przez banki, które podpisały z BGK stosowne umowy tj.:

  • Alior Bank S.A.

  • BOŚ S.A.

  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy

  • BNP Paribas Bank Polska S.A.

  • BPS S.A. i zrzeszone banki spółdzielcze

  • Santander Consumer Bank S.A.

  • SGB-Bank S.A. i zrzeszone banki spółdzielcze

  • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Do tej pory ponad 1 600 gospodarstw skorzystało z tych środków na ocieplenie ścian czy wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, a także pieców grzewczych na bardziej ekologiczne. Wartość finansowania z gwarancją BGK, udzielonego na te cele przez banki, wyniosła ponad 78 mln zł.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Gwarancji ,,Czyste Powietrze”.

Więcej komunikatów znajdziesz na stronie Biura Prasowego.