Rządowy program dopłat do oprocentowania kredytów udzielanych na usuwanie skutków powodzi, osuwisk ziemnych i huraganów.
Program dopłat do oprocentowania kredytów na usuwanie skutków powodzi
Dla kogo?
Samorządy i osoby prywatneNa co?
Na usuwanie klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, osuwiska ziemne i huragany.O programie
Bank Gospodarstwa Krajowego udziela dopłat ze środków budżetowych do oprocentowania kredytów udzielonych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych:
- powodzi
- osuwisk ziemnych
- huraganów
Program skierowany jest do właścicieli i zarządców lokali mieszkalnych, budynków mieszkalnych oraz obiektów infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Z kredytu z dopłatą do oprocentowania można skorzystać nie później niż w ciągu 24 miesięcy od miesiąca, w którym powstała szkoda.
Oprocentowanie kredytu nie przekracza 1,1 stopy redyskonta weksli w NBP, natomiast dopłata stanowi część odsetek należnych bankowi odpowiadającą różnicy pomiędzy odsetkami wynikającymi z oprocentowania, a odsetkami płaconymi przez kredytobiorcę w wysokości 2 proc. w stosunku rocznym.
Dowiedz się więcej o warunkach udzielania kredytów na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Podstawa prawna
- Ustawa z 8 lipca 1999 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielonych na usuwanie skutków powodzi, osuwisk ziemnych i huraganów. (Dz. U. Nr 62, poz. 690 z 23.07.1999 r.).
- Ustawa z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz zmianie niektórych ustaw. (Dz. U. Nr 84, poz. 907).
- Ustawa z 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r. (Dz. U. Nr 123, poz. 835, z późn. zm.).
Szczegóły oferty
Na jaki cel mogą być przeznaczone kredyty z dopłatą do oprocentowania?
Kredyty z dopłatami do oprocentowania mogą być przeznaczone na:
- remont lokalu mieszkalnego
- remont lub odtworzenie budynku mieszkalnego
- remont lub odtworzenie części budynku mieszkalnego stanowiącej współwłasność właścicieli lokali znajdujących się w tym budynku
- remont lub odtworzenie obiektu infrastruktury technicznej
- odtworzenie budynku mieszkalnego lub obiektu o podobnych parametrach w innym miejscu, na nieruchomości stanowiącej własność lub będącej w użytkowaniu wieczystym właściciela uszkodzonego lub zniszczonego budynku lub obiektu, w wypadku gdy odtworzenie budynku lub obiektu w tym samym miejscu jest niemożliwe albo nieuzasadnione ze względu na zagrożenie powodzią
- zakup lokalu mieszkalnego albo budynku mieszkalnego o podobnych parametrach, jeżeli remont lub odtworzenie lokalu mieszkalnego albo budynku mieszkalnego zniszczonego w wyniku powodzi jest niemożliwe albo nieuzasadnione ze względu na zagrożenie powodzią lub osuwiskiem ziemnym
- spłatę całości lub części kredytów lub pożyczek bankowych, o których mowa w art. 16 Ustawy z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz o zmianie niektórych ustaw
- spłatę całości lub części kredytów lub pożyczek bankowych zaciągniętych przed dniem wejścia w życie tejże ustawy na budowę, odtworzenie lub remont zniszczonego budynku lub lokalu mieszkalnego (na warunkach określonych w art. 25 Ustawy z dnia 24 czerwca 2010 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi z maja i czerwca 2010 r.)
- spłatę całości lub części kredytów lub pożyczek bankowych, zaciągniętych przed wystąpieniem powodzi lub w jej trakcie na budowę, odtworzenie lub remont zniszczonego budynku lub lokalu mieszkalnego (na warunkach określonych w art. 25 Ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi)
- zakup gruntów przeznaczonych do odbudowy budynków zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku osunięcia ziemi w innym, niż dotychczasowe miejscu na warunkach określonych w art. 4 Ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu oraz niektórych innych ustaw.
Warto wiedzieć! Banki udzielają kredytu na okres do 10 lat, z możliwością karencji w spłacie kapitału do 24 miesięcy. Wysokość kredytu nie może przekroczyć ceny nabycia albo wartości kosztorysowej przedsięwzięcia.
Dowiedz się więcej o warunkach udzielania kredytów na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Jak korzystać
Kredytów z dopłatami do oprocentowania udzielają
1. Bank Gospodarstwa Krajowego
2. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
3. SGB-Bank S.A.
Kontakt
Jeśli chcesz skorzystać z kredytów na usuwanie skutków klęsk żywiołowych z dopłatą do oprocentowania, skontaktuj się bezpośrednio z najbliższym Regionem BGK lub mejlowo na adres: program_powodz@bgk.pl