Preferencyjne finansowane inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe.
Kredyt preferencyjny SBC
Dla kogo?
Samorządy, podmioty rynku mieszkaniowego (w tym: towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, spółki gminne)Na co?
Preferencyjne kredyty na tworzenie mieszkań na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu oraz mieszkań spółdzielczych lokatorskichO produkcie
Czym jest kredyt preferencyjny SBC?
Preferencyjne kredyty z programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego mogą być przeznaczone na realizację inwestycji mieszkaniowych, takich jak tworzenie:
- mieszkań na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu
- mieszkań spółdzielczych lokatorskich
poprzez budowę nowych budynków lub rewitalizację/remont budynku z jego adaptacją na cele mieszkaniowe.
Finansowane kredytem mieszkania są przeznaczone dla osób, których nie stać na zakup mieszkania lub jego wynajęcie na warunkach komercyjnych, a których dochody są zbyt wysokie, aby mogły one skorzystać z zasobów komunalnych.
Kto może dostać kredyt preferencyjny SBC?
Z preferencyjnych kredytów SBC mogą korzystać:
- towarzystwa budownictwa społecznego (gminne i prywatne)/ społeczne inicjatywy mieszkaniowe (gminne i prywatne)
- spółdzielnie mieszkaniowe
- spółki gminne (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, w których gmina lub gminy dysponują odpowiednio ponad 50 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników lub na walnym zgromadzeniu, niedziałające w formie towarzystw budownictwa społecznego ani społecznych inicjatyw mieszkaniowych)
Na co można przeznaczyć kredyt preferencyjny SBC?
Przedmiotem finansowania mogą być:
- nowe budynki
- rewitalizacja/remont już istniejących budynków z ich adaptacją na cele mieszkaniowe,
w których powstaną:
- mieszkania na wynajem z maksymalną stawką czynszu, która wynosi:
- 5 proc. wartości odtworzeniowej lub kosztu budowy lokalu (w zależności od tego, która z tych wielkości jest wyższa) w skali roku
- 4 proc. wartości odtworzeniowej lub kosztu budowy lokalu (w zależności od tego, która z tych wielkości jest wyższa) w skali roku, jeśli inwestor łączy kredyt z grantem dla gminy z Funduszu Dopłat
- mieszkania spółdzielcze lokatorskie
- dodatkowe powierzchnie użytkowe dla seniorów
Z kredytu SBC można sfinansować również:
- miejsca postojowe/garaże (minimum przewidziane w planie zagospodarowania przestrzennego)
- grunt (w przypadku aportu gminy wartość gruntu finansowanego z kredytu nie może jednak przekroczyć 20 proc. całkowitych kosztów przedsięwzięcia)
Warto wiedzieć! Własność lokali mieszkalnych, garaży indywidualnych i miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych, wybudowanych z udziałem kredytu preferencyjnego SBC, będzie mogła zostać przeniesiona na najemcę po spełnieniu warunków określonych ustawowo i wskazanych przez bank.
Warto wiedzieć! Gmina może łączyć finansowanie inwestora preferencyjnym kredytem SBC z bezzwrotnym grantem z Funduszu Dopłat na mieszkania na wynajem.
Warto wiedzieć! Najemcy mieszkań, których powstanie sfinansowano kredytem SBC, mogą otrzymać bezpośrednie wsparcie w postaci dopłat do czynszu w programie Mieszkanie na Start.
Parametry kredytu preferencyjnego SBC:
- niski koszt finansowania: oprocentowanie zmienne, równe stopie WIBOR 3M, bez marży banku, nie mniejsze niż 0,00 proc. w skali roku
- maksymalnie 30-letni okres finansowania
- maksymalny udział kredytu w kosztach planowanego przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego - do 80 proc. kosztu przedsięwzięcia
Środki przeznaczone na kredyty SBC pochodzą częściowo z kredytów udzielonych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (BRRE), natomiast preferencję w oprocentowaniu zapewnia wsparcie budżetu państwa.
Jak korzystać?
Wnioski o kredyt preferencyjny SBC można składać każdego roku:
- od 1 do 31 marca (edycja wiosenna)
- od 1 lipca do 30 września (edycja jesienna)
Wypełniony wniosek złóż do banku w formie papierowej oraz dodatkowo prześlij dokument drogą elektroniczną na adres wnioski.sbc@bgk.pl.
Załączniki wymagane przy udzieleniu preferencyjnego kredytu SBC wysyłamy indywidualnie po uprzednim kontakcie na adres mejlowy: sekretariatDKPM@bgk.pl
Podstawowe warunki uzyskania finansowania to:
- zawarcie przez wnioskodawcę umowy z gminą właściwą miejscowo dla planowanego przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego (tylko w przypadku podmiotów należących do gmin)
- pozytywna ocena wiarygodności kredytowej oraz przedsięwzięcia przez bank
- posiadanie:
- prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę, zgłoszenie budowy lub innych robót budowlanych właściwemu organowi, do którego nie wniesiono sprzeciwu, albo
- szczegółowej koncepcji architektoniczno-budowlanej , której założenia i rozwiązania zgodne są ze złożonym wnioskiem i na podstawie której zostanie opracowany projekt budowlany
Rocznie do dyspozycji kredytobiorców jest 450 mln zł, podzielonych na dwie równe części w wiosennej i jesiennej edycji naboru wniosków. Środki, które pozostaną niewykorzystane w danej edycji, powiększają limit dostępnych środków w kolejnej edycji naboru wniosków.
Warto wiedzieć! W przypadku, gdy po ocenie wiarygodności kredytowej wnioskodawców zapotrzebowanie na finansowanie przekroczy limit środków przeznaczonych na daną edycję, premiowane będą przedsięwzięcia zgodnie z kryteriami wskazanymi w załączniku do Rozporządzenia Rady Ministrów z 20 października 2015 r. w sprawie warunków i trybu finansowania zwrotnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1720 wraz z późniejszymi zmianami).
Dokumenty
Akty prawne
Pomoc publiczna
Udzielanie finansowania zwrotnego
Załączniki wymagane przy udzieleniu preferencyjnego finansowania zwrotnego z programu wsparcia społecznego budownictwa czynszowego będą wysyłane indywidualnie po uprzednim kontakcie na skrzynkę mailową sekretariatDKPM@bgk.pl
Wakacje kredytowe
Na wniosek Kredytobiorcy możemy zawiesić spłatę kredytu udzielonego:
- w formie finansowania zwrotnego, o którym mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 2224 oraz z 2022 r. poz. 807, 1561),
- ze środków zlikwidowanego Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, zgodnie z art. 18 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (w brzmieniu z dnia 30 maja 2009 r., Dz. U. z 2004 r. poz. 2157)
– na przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlane, które mają na celu:
- budowę lokali mieszkalnych na wynajem,
- budowę lokali mieszkalnych, do których ustanowione zostanie spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
Podstawą prawną zawieszenia spłaty kredytu jest ustawa z dnia 7 lipca 2022r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.
Na jaki okres można zwiesić spłatę kredytu?
Zgodnie z art. 76 w/w Ustawy można zawiesić spłatę kredytu na okres nie dłuższy niż:
- cztery miesiące w drugim półroczu 2022 r.,
- trzy miesiące w pierwszym półroczu 2023 r.,
- dwa miesiące w drugim półroczu 2023 r.
– jednak łącznie nie dłuższy niż osiem miesięcy.
Spłatę raty kapitałowo-odsetkowej wymagalnej w danym miesiącu i roku można zawiesić pod warunkiem, że wniosek o jej zawieszenie zostanie złożony przed upływem terminu wymagalności tej raty. Zawieszenie spłaty kredytu stanowi zmianę warunków spłaty kredytu, która nie wymaga zawarcia aneksu do umowy kredytu.
Jak złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kredytu?
- w formie elektronicznej - prosimy wysyłać na adres wakacje-kredytowe@bgk.pl.
W tytule maila prosimy wpisać „Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu”. - w formie papierowej - na adres:
Bank Gospodarstwa Krajowego
Departament Kredytowych Programów Mieszkaniowych
ul. Chmielna 73 (budynek VARSO 2)
00-801 Warszawa
Prosimy o składanie wniosków o zawieszenie spłaty kredytu co najmniej 3 dni robocze przed terminem zapadalności raty kredytowej.
Jednocześnie informujemy, że obsługa wniosków złożonych po godzinie 14:00 lub w dni wolne od pracy (weekendy, święta państwowe), rozpocznie się w kolejny dzień roboczy.
Wnioski o zawieszenie spłaty kredytu prosimy składać z wykorzystaniem formularza.
Wnioski o zawieszenie spłaty kredytu będziemy realizować począwszy od dnia wejścia w życie Ustawy tj. 29 lipca 2022 r.
Kontakt
- Departament Kredytowych Programów Mieszkaniowych (DKPM):
Centrala BGK w Warszawie, Varso 2 ul. Chmielna 73, tel. 22 475 82 75 lub 572 775 127, e-mail: sekretariatdkpm@bgk.pl - Placówka DKPM w Poznaniu ul. Składowa 5, tel. 22 475 20 50 lub 502 416 776
- Placówka DKPM w Szczecinie ul. Tkacka 4, tel. 22 475 22 41 lub 500 084 008
- Placówka DKPM we Wrocławiu ul. gen. Romualda Traugutta 45, tel. 22 475 25 53 lub 797 335 524
- Placówka DKPM w Gdańsku ul. Grunwaldzka 411, tel. 22 475 11 42 lub 572 775 098
- Placówka DKPM w Białymstoku ul. Świętojańska 12A, tel. 22 475 10 48 lub 502 737 748
- Placówka DKPM w Gdańsku ul. Grunwaldzka 411, tel. 22 475 11 42 lub 572 775 098
- Placówka DKPM w Białymstoku ul. Świętojańska 12A, tel. 22 475 10 48 lub 502 737 748